Program Ecosystem

Two key trends in Business

As we all know social networks have a serious impact on our daily lives as well as business world.  Almost everybody is aware of the power behind these social networking tools to reach or create targeted communities.  Although there is a big hype on social networks,  it is still not quite clear that how enterprises or brands should embrace and position them. There are quite many conferences where professionals of this new industry get together and discuss the trends. One of them is Social Media World Forum which will be held in London on March 15 an 16th.  I will be attending the event and quite excited to see the new trends.

The conference streams include Social Media World Forum, Enterprise Social Media, Social TV , Mobile Social Media Cloud Computing Congress I am also quite interested in  “cloud” concept which is a paradigma shift from current use of PCs and naturally  redefines the IT industry.

The “cloud” and “social” terms are two terms that we should put attention on. They are the two key terms of the next decade. Understanding these two concepts is a must to be able to come up with new business ideas in today’s business world.

I will be sharing my ideas from the event later on my return. Please check the event program and let me know if you have any questions

Advertisements

23 Responses to Program Ecosystem

 1. ozangunduz says:

  Gulay and Thomas Crampton

  Two days ago, I participated the 2nd class of ENG 487. Gulay Ozkan is the instructor of the course and Thomas Crampton was the guest speaker for yesterday. Also thanks to Berkan Yaman for arranging the visit of Mr. Thomas. Very brief, those are the things left in my mind:

  1) Gulay said that always give an extra importance on deadlines, “Last minute” things are always more expensive than regular things.

  2) Gulay said that while interacting with business environment, never lose your style, create your own style.

  3) Gulay talked about networking and said that “Always have targets while building network.”.

  4) Thomas said that “The future is content!”.

  5) Thomas talked about entrepreneurship and said that “Go out, start your business and make sure to fail”. Namely, learn by failing.

  6) Thomas talked about business opportunities and suggested that “Look what works for elsewhere and try it in Turkey”, as an easy(?) and not creative(?) way to become an entrepreneur.

  7) At the end of the lecture, Thomas clearly stated that “The message: Fail.”.

  Thanks to Thomas for being with us.

 2. schutzengel007 says:

  Haftaya ITU’de 3gün sürecek girişimcilik forumu var. kontenjan sınırlı aşağıdaki linkten kayıt olmak gerekiyor. katılmak isteyen arkadaşlarıma duyurulur.

  “Yükselen Sektörlerde Değişen Trendler ve Girişimcilik Fırsatları” GİFOR 2010′da sizlerle buluşuyor.
  http://www.itugirisim.org/?p=462

 3. seymaguven says:

  6. GİRİŞİMCİLİK KONGRESİ – MÜNBİT

  4 Mart Perşembe günü MÜNBİT (Müteşebbis Üniversiteliler Bilgi İletişim Topluluğu- http://www.munbit.net/site/)’ nun düzenlemiş olduğu Girişimcilik Kongresi – Trend Patronlar Programı’ na katıldım. Bu yıl 6. Sı düzenlenen kongre gerek konuşmacılar, gerekse organizasyonu ile profesyonelce hazırlandığını belli ediyordu. 6 yılın tecrübesini bu günlere taşıyan MÜNBİT ekibi, bu kongrede Türkiye çapında birçok katılımcıyı ağırlamıştı.

  Konuşmacılar Türkiye’ nin önde gelen kurumlarının, özel şirketlerinin üst düzey yöneticileriydi. Gerek girişimcilik, gerek profesyonel iş hayatında tecrübeli kişilerin bir arada bulunması bu iki seçeneği karşılaştırma olanağı sağlamıştı. MÜNBİT başkanı Ebubekir Tivnikli’ nin açılış konuşmasının ardından İTO Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Akif Develioğlu sunum yaptı. Girişimciliğin şartları ve girişimci kişinin özelliklerinde bahseden Develioğlu’ nun ardından, TMSF Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Ahmet Ertürk de piyasadaki değişimden, sosyal sorumluluk projelerinden ve girişimciliğin konumundan bahsetti. TUGİK (Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu) Genel Başkanı ve GÜRAL Grubu YK üyesi Erkan Güral hayal etmenin öneminden, geleceğin popüler mesleklerinden ve yeni iş alanlarından bahsederek üniversiteli gençlere yol gösterdi. HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar iş hayatıyla erken tanışmanın öneminden, risk almanın gerekliliğinden, kriz anında yapılması gerekenlerden bahsederek gençlere tavsiyelerde bulundu. AVEA CEO’ su Erkan Akdemir girişimcilik için projelendirmenin ve projeyi içselleştirmenin önemini vurguladığı konuşmasında Türkiye’ de girişimcilik rakamlarının düşük olduğundan bahsetti. Kongrenin son oturumunda, LABX Genel Müdürü Fuat Sami gençlerle yatırımcıları buluşturduğu şirketinden bahsederek, girişimcilik konusunda cesaretlendirici bir konuşma yaptı. ORKA Design Yönetim Kurulu başkanı Süleyman Orakçıoğlu kendi girişimciliğinden örneklendirerek, yeni iş stratejilerinden bahsetti. Tüm bu önde gelen iş adamlarının sunumlarını dinlemek, sorularla bu sunumlara dahil olabilmek, onlarla oturum aralarında birebir görüşme fırsatı bulmak da ayrıca güzeldi.

  3 oturumda gerçekleşen ve 18.00’ da sonlanan kongrenin ardından akşam yemeği için vapur ile Kabataş’ tan Cemile Sultan Korusu’ na geçildi. Boğaz sefasının ardından çok güzel bir akşam yemeği ile sonlanan gece, her yönüyle akıllarda kalacak türdendi. Kongre 5 Mart Cuma ve 11 Mart Perşembe günü fabrika gezileri ile devam ediyor olacak.

  Teknik gezilere katılma fırsatım olmadı fakat kongrede beni en çok etkileyen şey, 6 yıldır istikrarlı bir şekilde sürdürülen bu Girişimcilik Kongresi’ nin bizim gibi üniversiteli gençlerden oluşan bir ekip tarafından düzenlenmesiydi. Organizasyon, görevlilerin ilgili tavırları, iletişim şekilleri oldukça profesyoneldi. MÜNBİT ekibine baktığımda, bu topluluk içerisinde kendilerini çok geliştirdiklerini gördüm. Türkiye’ nin önde gelen iş adamları ile görüşüp böyle bir kongrede onları ağırlamak, Türkiye çapında katılımcılara uygun konaklama, ulaşım hizmeti sağlamak, bu organizasyonun tanıtımını yapmak zor işler olmasının yanında ekip için çok güzel bir deneyim olmuştu şüphesiz. Bu denli dinamik ve girişimci ruhlu genç insanlarla tanışmak, böyle başarılı bir organizasyona imza attıklarını görmek oldukça gurur vericiydi. Bir sonraki kongreyi bekliyor olacağım…

  Şeyma Güven

 4. e-budur says:

  Geleceğin elle tutulur teknoloji modeli :

 5. ahmet karalar says:

  heineken italy activation, izlemeye değer!

  social media advertising

  http://vimeo.com/10057219

 6. Ahmet Karalar says:

  The Beast File on Google:

 7. e-budur says:

  Harvard Buısiness School Strateji ve Rekabetçilik Enstitüsü başkanı Michael Porter, Türkiye’nin Liderlerine ders veriyor…

  http://blog.turkcell.com.tr/2009/10/23/michael-e-porter-ile-istcell-liderler-konferansi/

  Özellikle ilk oturum nefes kesici …

 8. Ahmet Karalar says:

  Sık seyahat edenlerin dikkat etmesi gereken bir detay:

  MassiveGood

 9. Ahmet Karalar says:
 10. Ahmet Karalar says:

  Innovation Perspective – Designing Your Organization and Culture

  http://ow.ly/1t3Py

 11. Ahmet Karalar says:

  Hoca bundan hoşlanmayabilir ama : )

  Why MBAs fail at entrepreneurship

  http://stuwall.tumblr.com/post/489661696/why-mbas-fail-at-entrepreneurship

 12. Ozan Gunduz says:

  Boğaziçi, Teknoparkını kuruyor.
  http://bunteknopark.boun.edu.tr/

 13. Ozan Gunduz says:

  İlginç bir dizayn oyunu. Denemeye var mısınız?

  http://www.marshmallowchallenge.com/

 14. ozan gunduz says:

  Eskiler ve yeniler için faydalı bir yazı olacağını düşündüm.

  http://blogs.hbr.org/cs/2010/09/entrepreneurship_as_disease.html

 15. Gulay Ozkan says:

  http://firma2.kariyer.net/jobsearch/jobdetail.kariyer?arn=&sid=&ilankodu=572328&ilId=143

  Yazılım Geliştirme Mühendisi
  İlan Tarihi: 15.09.2010

  Şehir/Ülke: İstanbul (Asya)

  Personel Sayısı: 1

  Done İletişim ve Bilgi Sistemleri

  Genel Nitelikler:
  Turkcell Partner ve Ericsson Çözüm ortağı olan, Türkiye’de ve yurt dışında Mobil Yazılım Geliştirme alanında ilklere imza atan ekibimize katılmak ister misiniz?
  DONE, Uygulama Geliştirme bölümünde çalışacak Yazılım Geliştirme Mühendisleri arıyor.

  Adaylarda Aranan Özellikler:
  Üniversitelerin 4 yıllık Bilgisayar Mühendisliği , Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS), Elektrik Elektronik ya da Matematik Mühendisliği programlarından mezun
  Yazılım geliştirme konusunda deneyimli (3 ila 5 yıl arası deneyim aranmaktadır)
  Internet teknolojilerini bilen ve HTML / Javascriptkonularında bilgi sahibi
  Java ve C#.net Programlamadillerini bilen, endüstriyel alanda uygulama geliştirmiş
  Tercihen JSF bilen
  Tercihen Seam, AJAX konularında bilgi sahibi
  İlişkisel veritabanları hakkında bilgi sahibi,SQLkullanabilen, tercihen MS SQL Server ve MySQL konusunda bilgi sahibi.
  Askerliğini tamamlamış,muaf veya en az 2 yıl tecilli.
  İyi derecede ingilizce bilen,
  Dökümantasyon raporlama disiplini ve proje zaman planlarına önem veren,
  Geliştirdiği uygulamaları kullanacak kişilerle empati kurabilen
  Çözüm üretmeyi seven, dikkatli ve sorumluluk sahibi
  Kendini geliştirmek konusunda istekli ve takım çalışmasına yatkın
  olmak gerekmektedir.

  İş Tanımı:

  Bu posizyonda yer alacak kişi, katma değerli mobil uygulamalar geliştiren bir proje ekibi içerisinde yazılım uzmanı olarak görev alacaktır.

  Son ve güncel teknolojilerde ve GSM Sektöründe kendisini geliştirme fırsatı sunacağımız bu arkadaşımızın, sağlam bir mimari de, titizlikle yazılım üretmesini beklemekteyiz..

  Done İletişim ve Bilgi Sistemleri hakkında detaylı bilgi almak için http://www.donetr.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz

 16. e-budur says:

  Bir fikrin mi var yarışması NTV’de …
  http://www.birfikrinmivar.com

 17. e-budur says:

  Dünyanın önde gelen şirketlerinden yenilikçilik örnekleri…

  http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/dunyanin-en-yenilikci-sirketleri.html

 18. ozan gunduz says:

  You Can Call Yourself An Entrepreneur When…
  http://read.bi/gdcGKC

  Okurken çok eğlendim. Tavsiye ederim… Belki Gülay Hocam da kendi düşüncelerini paylaşır…
  En beğendiklerim:

  L) Is it 6am yet? Oh shoot, its only 3:05am. I’ve been thinking about all this stuff for only 5 minutes. Should I get up and work or try to sleep. I’ll try to sleep. I’ll count sheep. But only after I figure out how to make payroll.
  N) Can I introduce my potential client to a potential girlfriend?

  “of course you have insurance” (to employee. Please dont get sick that week)
  “of course its legal”

 19. e-budur says:

  Liderlik ve Kalkınma Zirvesi

  İş dünyasındaki liderler ile üniversite öğrencilerinin biraraya geldiği interaktif oturumlar…

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25185791/
  http://www.lvkz.org/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s